Sportovně-turistický a herní kurs Templštejn 10.-14.května 2010

I v tomto školním roce byl uspořádán tradiční sportovně herní kurs se zaměřením na cykloturistiku. Stejně jako v předešlých letech se ho zúčastnili zájemci ze třetích ročníků studijních oborů a nástavby a obdobně jako v předešlých letech jsme jeli do vyzkoušeného prostředí rekreačního střediska pod Templštejnem.

Kursu se letos zúčastnilo celkem 20 chlapců a tři učitelé. Počasí nám převážně přálo a program kursu bylo možno téměř zcela naplnit. Dominující pohybovou aktivitou byla jízda na kole a s ní spojené poznávání širokého okolí střediska.

V pondělí se většina účastníků kursu sešla u školy a po naložení věcí do školního auta vyrazili přes Slatinu, Moravany, Ořechov a Moravské Bránice do Ivančic. Zde se všichni najedli, doplnili tekutiny a po krátkém odpočinku dorazili zbývající kilometry do malebného střediska pod Templštejnem. Když se do tábora dostavili i zbývající frekventanti, mohl být celý kurs oficiálně zahájen. Ihned po nezbytném poučení a ubytování proběhla jízda zručnosti, která prověřila jak jezdecké dovednosti chlapců, tak odhalila některé technické nedostatky na jejich bicyklech. Nejrychlejším závodníkem byl nejmladší účastník kursu Robert Štrbík.

V úterý trasa našeho výletu vedla přes jadernou elektrárnu Dukovany do pivovaru v Dalešicích. Po obědě v prostorách , kde se natáčel slavný film Postřižiny, jsme se vraceli přes hráz přehradní nádrže Dalešice, rozhlednu Bybylón, Mohelno a Biskoupky. Tachometry ukazovaly více než 50 kilometrů a pro některé to byl životní cyklistický výkon. Ještě před večeří jsme stihli uspořádat soutěž ve střelbě ze vzduchovky. Tentokrát Robert Štrbík ve finále podlehl Igorovi Vojtkovi.

Ve středu jsme si po snídani připravili dva kurty na nohejbal a dvě hodiny se věnovali této krásné hře. Přes poledne jsme si zajeli 25 odpočinkových kilometrů na oběd do Ivančic. Po návratu se opět hrál nohejbal, stolní tenis, fotbal, střílelo se ze vzduchovky, házelo talířem,… Po večeři jsme se společně vydali na hradby zříceniny Templštejna – sice výlet na jednu hodinu, ale pořádný kopec…. Pěkně jsme se zadýchali.

Ve čtvrtek ráno nás probudil déšť, ale obloha se brzy vyčasila a my mohli vyjet do Moravského Krumlova. Štěstí nám přálo a ihned po příjezdu jsme se mohli připojit k prohlídce slavné Slovanské epopeje. Kdo ví, jak to bude s „Epopejí“ v budoucnu.

Plánovaný páteční přesun do Brna na kolech nám ráno zhatil vytrvalý a hustý déšť. Naštěstí si všichni dokázali zajistit náhradní dopravu, takže jsme sice „nesportovně“, ale bezpečně odjeli domů.

Celý kurs se obešel bez úrazů a ani na cestách žádný vážný problém nenastal. Dokonce ani nikdo nemusel měnit „píchlou“ duši, což je při tomto počtu jezdců a najetých kilometrech velmi neobvyklé. Někteří chlapci měli poněkud více rozbolavělé zadní části těla, ale byli příjemně překvapeni, že na kole ujedou více než pět kilometrů.

Věřím, že všichni účastníci mají pěkné zážitky a na kurs budou rádi vzpomínat.

17. května 2010, Mgr.Jan Váně, vedoucí kursu.