Amper 2013

Ve dnech 19.3. až 22.3. probíhal elektrotechnický veletrh Amper 2013. Byli jsme přizváni prostřednictvím portálu Elektrika.TV. Jednalo se o čtyřdenní akci, na které jsem byl já a mých sedm spolužáků. Dozor a odborný dohled nám zajišťoval učitel odborného výcviku Libor Matoušek. Naším úkolem bylo zásobovat reportážemi a postřehy z různých oblastí elektotechniky vystavujících fi­rem.

Skupina první, jejimiž členy byli žáci Jan Slavík a Ondřej Moravec měli například reportáže o firmě ABB a jejich systému Ego-n. Dále srovnávali inteligentní elektroinstalace různých firem, elektromobily, elektro vybavení a nářadí.

Skupina druhá, do niž patřili žáci Marek Bečvář a Jakub Petráš, měli reportáže například o moderních trendech v LED osvětlení, laserové technologii, bezpečnostních systémech, Dále také navštívili přednášku s názvem „Kybernetická bezpečnost“, kde se od přednášejícího ze společnosti ABB dozvěděli o mnohých kybernetických hrozbách a zabezpečeních.

Skupina v pořadí třetí, v níž byli žáci Jakub Jančík s Petrem Synkem, si vybrala reportáže o generátorovém vypínači firmy ABB, dále se zajímali o program SolidWorks, nouzové osvětlení firmy Schrack a zjišťovali nové trendy venkovního osvětlení.
Poslední skupina s žáky Williamem Fridlem a Jakubem Kerteszem zaujala reportážemi o srovnání transformátorů firem ABB a Alstom, dále o technologii osazování DPS. Měli vstupy do vysílání o výkonových vypínačích, chráničo-jističích a záložních zdrojích UPS.

Naše „Informační komando“, což byl náš pracovní název, zpracoval a prezentoval v živém vysílání mnohem více informací a postřehů, což bude možné shlédnout v nejbližší době na portálu Elektrika.TV a to včetně našich soutěžních reportáží.

Ještě bych chtěl na závěr říct, že nám tato akce dala mnoho nových poznatků a zkušeností. Je pravda že i starší technologie je potřeba chápat a učit se o nich, ale je nutné držet krok s dobou a vývojem.

Za kolektiv sepsal Jan Slavík, student M3.A