Úspěch našich žáků na Jaderné maturitě 2014

Ve dnech 11. 6. – 13. 6. 2014 proběhl v Jaderné elektrárně Dukovany další ročník Jaderné maturity. Stáž je určená technicky nadaným studentům, kteří mají zájem o problematiku jaderné energetiky. Účastní se jí partnerské školy Skupiny ČEZ. V letošním školním roce jsme díky navázané spolupráci mohli využít nabídky k účasti našich žáků na tomto projektu. Společně s dalšími studenty středních průmyslových a odborných škol, např. z Kladna, Plzně, Kutné Hory, Ostravy, Třebíče, Jihlavy, Znojma se stáže zúčastnili také studenti tří brněnských škol. Díky obnovené spolupráci jsme se mezi ně zařadily i my. Reprezentovali nás hoši ze třídy M 3 A – Jakub Kertész a Jakub Jančík.

V průběhu tří dní jsme absolvovali přednášky, které nám měly nastínit princip výroby elektrické energie v elektrárně Dukovany a pomoci pochopit, jak celý tento komplex funguje. Součástí programu byly rovněž exkurze po areálu EDU, v rámci kterých jsme navštívili např. strojovnu, sklad vyhořelého paliva a protiatomový kryt. Jedním z vrcholů programu byla možnost navštívit trenažér, který slouží jako tréninková místnost pro budoucí operátory reaktoru. Do všech těchto prostor se běžně nikdo mimo zaměstnanců elektrárny nedostane.

Ve čtvrtek dopoledne proběhla zajímavá přednáška předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Ing. Dany Drábové s následnou diskusí. Závěr pak patřil vyhodnocení stáže. Na řadu přišel vědomostní test, jehož vítěz se stal Králem Jaderné maturity, a kreativní soutěž. Ve vědomostním testu byl velmi úspěšný žák naší školy Jakub Jančík. Mezi 35 technicky nadanými studenty obsadil bronzovou příčku.

Po celé tři dny se oba naši žáci mezi ostatními neztratili. Dávali o sobě vědět aktivním přístupem ať kladením odborných dotazů přednášejícím, či správnými odpověďmi na jejich otázky (zde vynikl Jakub Kertész, což ocenil i sám přednášející). Oběma hochům děkuji za zodpovědný přístup a vynikající reprezentaci školy.

Mgr. Dagmar Gallistlová, výchovná poradkyně

Brno 16. červen 2014