VODÁCKÝ DEN NA SVRATCE 23. září 2014

V tomto školním roce chtějí tělocvikáři uspořádat několik sportovních kurzů. V lednu to bude v Peci pod Sněžkou kurz zaměřený na lyžování a snowboarding, v květnu pod Templákem cyklokurz a v červnu chceme ve spolupráci ze SOŠ Blansko vyrazit na vodu.

A právě jako přípravu na vodácké putování po některé naší řece jsme pojali včerejší podzimní den a vyrazili jsme se studenty M3.A do vyzkoušeného vodáckého centra WATER ELEMENT v brněnském Jundrově.

Ráno nás čekaly nachystané lodě, pádla, vesty, …. a hlavně připravený zkušený vodácký instruktor Víťa. Pro většinu přítomných chlapců to bylo úplně první uchopení pádla do ruky, ale Víťa vše hravě zvládl, popovídal krátce o vodáctví, co je pro vodáckou turistiku potřeba, ukázal nám s čím se setkáme my, předvedl základní záběry zadáka i háčka a po kontrole zapnutých vest se šlo na vodu.

Již nasedání do lodí se neobešlo bez „koupání“, to když si Lukáš Dokoupil chtěl zachránit suché „boty do vody“ a zkusil na post háčka naskočit šipkou. Nakonec se všichni usadili do lodí správným směrem, uchopili pádla za správný konec a vyjeli jsme. Vodáčtí nováčci postupně získávali jistotu, přestali se na každé vlnce chytat lodě, zjistili co je potřeba udělat s pádlem aby loď jela tam kam chtějí. Pak se naše skupina posouvala po hladině Svratky mezi dvěma jezy v Jundrově a Komíně, postupně jsme procvičili i obtížnější záběry a zkusili si slalomové tyče. Před polednem jsme se vrátili do centra WATER ELEMENT.

Počasí nám přálo, sice trochu více foukalo, ale nepršelo a sluníčko nakonec také zasvítilo. Takže to byl pěkný a vydařený den na vodě. A ti, kterým se to líbilo a chtějí zkusit opravdové vodáctví budou mít možnost v červnu na Berounce nebo Sázavě

23. září 2014
Mgr. Jan Váně, vedoucí akce (foto autor)